جزئیات قانون جدید اعتبار گذرنامه واکسن در سفر به اتحادیه اروپا


بر اساس قانون جدید اتحادیه اروپا که از اول فوریه ۲۰۲۲ (۱۲ بهمن) اجرایی می‌شود، پس از گذشت ۹ ماه یا ۲۷۰ روز از تزریق دوز نهایی، گواهی واکسن منقضی می‌شود و فرد باید با تزریق دوز تقویتی اقدام به تمدید گواهی واکسیناسیون خود کند.

چندی پیش اتحادیه اروپا از کاهش اعتبار گواهی واکسیناسیون به ۹ ماه یا ۲۷۰ روز، خبر داده و اعلام کرده بود که کشورهای عضو اتحادیه باید این قانون را اجرایی کنند.

بنابر قانون جدید در صورت سپری‌شدن ۹ ماه یا ۲۷۰ روز از تزریق واکسن (دوز دوم در واکسن‌های دو دوزی و دوز اول در واکسن‌های تک دوزی) گواهی واکسن منقضی می‌شود. برای تمدید گواهی نیز فرد باید  ۶ تا ۹ ماه پس از دریافت آخرین دوز، دوز تقویتی دریافت کند. در غیر این‌صورت با مسافر به‌عنوان یک فرد غیر واکسینه برخورد خواهد شد.

کاهش تاثیر واکسن در برابر ابتلا به کرونا با گذر زمان، از دلایل اصلی این تصمیم عنوان شده است. اگرچه کمیسیون اتحادیه اروپا اعتبار ۹ ماهه را برای گواهی واکسیناسیون توصیه کرده است، اما برخی کشورها این دوره را کوتاه‌تر نیز کرده‌اند.

در لتونی اعتبار گواهینامه واکسن برای واکسن‌های یک دوزی ۵ ماه و برای واکسن‌های دو دوزی ۹ ماه تعیین شده است. در یونان نیز گواهی واکسن صرف‌نظر از نوع واکسن، تنها ۷ ماه معتبر خواهد بود. در سایر کشورها مانند اتریش و هلند، تمام گواهی‌های واکسیناسیون ۹ ماه اعتبار دارد.

اولین نظر را شما بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.